Wiele demonów

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatr IMKA w Warszawie

spektakl powstał w ramach współpracy Teatru Nowego oraz Teatru IMKA – DuoPolis Kulturalne Warszawa – Łódź

Autor: Jerzy Pilch
Adaptacja, reżyseria, scenografia: Mikołaj Grabowski
Kostiumy: Zuza Markiewicz, Izabela Dąbrowska
Choreografia: Katarzyna Małachowska
Reżyseria świateł, multimedia: Michał Grabowski

Premiera: 28 kwietnia 2017

Występują: Iwona Bielska, Maria Dejmek, Joanna Król, Lucyna Szierok, Łukasz Gosławski, Dymitr Hołówko, Marcin Kalisz, Dariusz Kowalski, Adam Kupaj, Piotr Ligienza, Konrad Michalak, Wojciech Oleksiewicz, Michał Sitarski

Wybitny reżyser Mikołaj Grabowski sięga tym razem po entuzjastycznie przyjęty przez krytyków tekst Jerzego Pilcha. Wiele demonów to powieść, która podejmuje różne wątki – z jednej strony jest to miłość i śmierć, z drugiej pożądanie i utrata. W Sigle, miejscowości polskich luteranów, mroczny pesymizm przeplata się z ekstazą, a mieszkańcy oszczędzają na opale. Zniknięcie Oli, pięknej córki pastora Mraka sprawia, że Wiele demonów staje się pewnego rodzaju kryminałem, ale tylko pozornym, bo istotą jest tu tajemnica.
Spektakl ukazuje pewien rodzaj demonizmu, który kryje się w religijnej wspólnocie i jest sprzecznością cechującą protestantów. Widzowie już od pierwszych minut są wciągnięci w intrygę, a jednocześnie zaglądają do domów bohaterów, którzy zadają pytania o sens życia, śmierci, wiary, Boga, miłości, cierpienia. Z pozoru zabawne sytuacje, które wywołują chichot, szybko zmieniają się w charkot, a śmiech więdnie w gardłach, także przy zaskakującym, niesamowitym zakończeniu.

fot. HaWa

 

U Pilcha każde słowo ma wagę złota. On nim wywija jak kowal gorącą sztabką metalu, wyciąga sensy, nadaje nową energię. I… lepi demony.

Małgorzata Karbowiak,  Kalejdoskop

Sarkazm sąsiaduje z tragizmem, Niebiosa i Piekło ze Śląskiem Cieszyńskim, codzienność PRL z rodzimą wersją realizmu magicznego.

Aneta Kyzioł, Polityka

W tej opowieści o życiu, śmierci, ludzkich namiętnościach czas płynie niespiesznie, a najbardziej zaskakujące wydarzenia wplatają się w sposób naturalny w rytm codziennych zajęć. Na widowni słychać wybuchy śmiechu, ale też – cytując Pilcha, kibica – ciszę jak po stracie bramki.

Jan Bończa – Szabłowski, Rzeczpospolita

Zaginięcie jednej z córek pastora Mraka otwiera furtkę do tajemniczej rzeczywistości, w której życie miesza się ze śmiercią, religijność z erotyzmem, przyziemność z wiecznością. Wiara łączy się demonizmem (…) Groteskowe sytuacje wywołują śmiech, który grzęźnie w gardłach im bliżej jest do niesamowitego zakończenia.

Jacek Cieślak, www.e-teatr.pl

 

czas trwania: 150 minut z przerwą

______________________________________________________________________________

17 maja 2018, czwartek | godz. 19.00
Duża Scena, Teatr Miejski, ul. Bema 26, Gdynia

WAŻNE INFORMACJE:

Jury Festiwalu:

Iwona Kempa
Zbigniew Majchrowski
Radosław Paczocha



Patronat honorowy:

Prezydent Miasta Gdyni
Wojciech Szczurek

Marszałek Województwa Pomorskiego
Mieczysław Struk

Wojewoda Pomorski
Dariusz Drelich



Rozmowy z autorami i reżyserami sztuk
pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz Drewniak



W tym roku po raz czwarty na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacji



zwycięski projekt plakatu 13 R@Portu
autorka: Tamara Kwiatkowska