Český díplom

TEATR IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W OPOLU

Autor: Piotr Rowicki

spektakl inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła powstał jako przedstawienie dyplomowe studentów wydziału lalkarskiego PWST i został na stałe włączony do repertuaru Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Reżyseria formy: Wojciech Brawer
Współpraca dramaturgiczna: Joanna Kowalska
Dramaturgia ruchu: Arkadiusz Buszko
Muzyka: Mateusz Winsław
Scenografia i kostiumy: Marianna Lisiecka
Asystent reżysera: Hubert Waljewski

Premiera: 17 marca 2018

Występują: Wiktoria Czubaszek, Anna Gabrysz, Helena Hajkowicz, Agata Jakoniuk, Joanna Kowalska, Monika Stanek, Mikołaj Bańdo, Tomasz Tywoniuk, Kornel Sadowski, Jędrzej Wielecki

 

Český díplom to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach. Owe historie niezwykłych bohaterów – ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów – starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie
w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, staramy się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną. Marta Kubišová – popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lída Baarová – aktorka kolaborująca z nazistami, Otakar Švec – nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach – polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu Miłość blondynki, to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata. A poza tym, to jest dyplom… Ćesky díplom… I to jest najważniejsze… Ahoj!

 

fot. Grzegorz Góra, Michał Olszewski, Maja Piotrowska

 (…) zderzają ze sobą narodowe stereotypy, sprawdzając, co się kryje pod ich podszewką.
A bywa tam i śmiesznie, i strasznie. Jest dystans do własnych słabości i tego dystansu przeciwieństwo, które skutkuje tragedią. Jest gorący apel braci Czechów do Polaków katolików o jedną niedzielę bez kościoła i vice versa – napomnienie skierowane do naszych południowych sąsiadów, żeby choć raz, na próbę, uwierzyli.

Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza – Wrocław online

 (…) komicznie przerysowują stereotypy utrwalone w Polsce: że kraj niewielki, ale naród wesoły, że bez końca popijają piwo i nigdy nie schodzi im z ust uśmiech, a wiosna, praska wiosna… nie, praskiej wiosny nie było. Tak wprowadzony kontrapunkt jest zapowiedzią rozwijanej w dalszej części spektaklu kompozycji. Komiczną atmosferę przełamuje się tonem serio, biografiami Czechów wyłamujących się z naszego pojmowania południowych sąsiadów.

Piotr Urbanowicz, Nowa Siła Krytyczna, www.e – teatr.pl

 

czas trwania: 110 minut bez przerwy

 

______________________________________________________________________________

14 maja 2018, poniedziałek | godz. 19.30
Scena YMCA, ul. Żeromskiego 26, Gdynia

WAŻNE INFORMACJE:

Jury Festiwalu:

Iwona Kempa
Zbigniew Majchrowski
Radosław Paczocha



Patronat honorowy:

Prezydent Miasta Gdyni
Wojciech Szczurek

Marszałek Województwa Pomorskiego
Mieczysław Struk

Wojewoda Pomorski
Dariusz Drelich



Rozmowy z autorami i reżyserami sztuk
pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz Drewniak



W tym roku po raz czwarty na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacji



zwycięski projekt plakatu 13 R@Portu
autorka: Tamara Kwiatkowska